Staromešťania musia naďalej zostať na prvom mieste

Pevne verím, že si každý obyvateľ našej mestskej časti všimol aspoň niektoré zmeny, ktoré sa mi podarili a Staromešťania budú naďalej na prvom mieste.

Prečo ste sa rozhodli opäť kandidovať na starostu Starého Mesta?

- Za štyri roky vo funkcii sa mi podarilo urobiť väčšinu z toho, čo som sľúbil Staromešťanom pred voľbami. Život však priniesol ďalšie výzvy a problémy, ktoré treba vyriešiť. Chceme dokončiť systém rezidentského parkovania, aby Staromešťania vedeli bez problémov zaparkovať pred svojim domom, chceme dokončiť výstavbu nového seniorcentra na Palárikovej či vybudovať tzv. centrálny okruh pre chodcov a cyklistov, aký majú napríklad vo Viedni.

Čo považujete za najväčšie úspechy vo funkcii starostu?

- Veľmi veľa sa nám podarilo v oblasti verejných priestorov: vybudovali sme a kompletne sme obnovili tri nové parky na Šafárikovom námestí, na Belopotockého ulici a na Kmeťovom námestí, vynovili sme dunajskú promenádu v dĺžke jedného kilometra od River Parku po Most SNP, opravili sme tretinu ciest a chodníkov, vytvorili sme nové zelené plochy, vysadili sme nové stromy, povymieňali smetné koše a zvýšili intenzitu upratovania. Pre niekoho sú to možno maličkosti, ale som si istý, že Staromešťania to pocítili aj na vlastnej koži a oceňujú to.

Čo sa vám podarilo v oblasti dopravy, ktorá trápi ľudí azda najviac?

- Rozšírili sme rezidentské zóny, čo znamená viac parkovania pre Staromešťanov. V tejto oblasti však ešte máme čo vylepšovať, pretože nás brzdili spory v mestskom zastupiteľstve, kde sa za štyri roky poslanci a primátor nedokázali dohodnúť na jednotnej parkovacej politike. Verím, že po najbližších voľbách sa s témou parkovania pohneme ďalej. Obmedzili sme vjazd zásobovacích vozidiel do pešej zóny, postavili sme nové cyklostojany, stále viac chránime chodcov na chodníkoch osadením stĺpikov. Mojou víziou do ďalšieho funkčného obdobia je vytvorenie tzv. centrálneho okruhu v centre Starého Mesta, po ktorom by jazdili autá iba v jednej polovici a druhá by bola vyhradená výlučne pre chodcov a cyklistov, odkiaľ by sa napájali cyklotrasy do ostatných mestských častí Bratislavy.

Aké výsledky máte v sociálnej oblasti?

- Vytvorili sme 100 nových miest pre deti v materských školách, takže Staromešťania nemajú problém umiestniť svoje deti. Opravili alebo zrekonštruovali sme všetky materské a základné školy. Zrekonštruovali sme Seniocentrum na Podjavorinskej ulici a začíname s výstavbou domu opatrovateľskej služby na Palárikovej ulici. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo kandidujem znova - rád by som dotiahol jeho výstavbu do úspešného konca. Pomáhme mladým rodinám, keď sme zaviedli finančné príspevky pri narodení dieťaťa a pri nástupe prváčikov do školy, finančne pomáhame aj mnohodetným rodinám.

Ako sa hovorí, peniaze sú až na prvom mieste - ako sa vám darí v tejto sfére?

- V Starom Meste hospodárime mimoriadne zodpovedne, čoho výsledkom je už tretí rok prebytok rozpočtu. Za vlaňajší rok bol vo výške 832 661 eur, čo sú všetko peniaze, ktoré môžeme vrátiť naspäť do našej mestskej časti. Aj experti INEKO hodnotia naše hospodárenie od roku 2015 ako výborné. A teší ma, že podobne úspešní sme aj v rebríčku Transparency International Slovensko, kde sme poskočili zo 41. na 10. miesto v rámci všetkých samospráv na Slovensku, pričom tento rok očakávame v rebríčku transparentnosti samosprávy ďalší posun hore.

Poďme na nepríjemnejšie témy. Po voľbách v roku 2014 sa k vám prihlásil vtedajší premiér Robert Fico, hoci ste sa od tejto podpory dištancovali. Ako to bude s podporou politických strán tento rok?

- Asi som sa od tejto “podpory” nedištancoval dostatočne. V prvom rade, aj v minulých, aj v týchto voľbách kandidujem ako nezávislý kandidát. O podporu som politické strany nežiadal ani vtedy a nežiadam ani dnes. To, že si nejaký líder potrebuje privlastniť cudzí úspech, s tým už neurobím nič. Keď už, tak politická podpora sa vyjadruje pred voľbami, nie po voľbách. Takže ešte raz opakujem, že budem kandidovať ako nezávislý kandidát a po nepríjemnej skúsenosti spred štyroch rokov už dopredu zdôrazňujem, že odmietam podporu strany Smer-SD. Napokon, táto strana v týchto voľbách bude mať svojho kandidáta - dlhoročného člena strany pána Martina Borguľu, ktorí síce formálne kandiduje ako nezávislý, ale každému musí byť jasné, že toto je autentický kandidát strany Smer-SD v Starom Meste.

V poslednom čase sa objavilo viacero antikampaní proti vašej osobe. Okrem iného vás obviňujú z toho, že nebývate v Starom Meste, ale v Rakúsku. Čo na to hovoríte?

- Je to samozrejme nezmysel, resp. klamstvo. Viac ako 20 rokov bývam na Vajanského nábreží a nehodlám na tom nič meniť. Je pravda, že sme si v Rakúsku kúpili chalupu, ale trávime tam jeden víkend mesačne, takže o „presťahovaní sa do Rakúska“, samozrejme, nemôže byť reč. Staromešťania majú chalupy po celom Slovensku, ja som si taký víkendový domček kúpil za vlastné peniaze v Rakúsku, kde sú dnes ceny nehnuteľností dokonca nižšie ako v okolí Bratislavy. Najabsurdnejšie na tom všetko je, že niektoré moje protikandidátky naozaj nebývajú v Starom Meste, čo by podľa môjho názoru kandidáti na starostu mali. Ja som často obviňovaný za to, že som sa narodil v Bojniciach a nepochádzam z Bratislavy. Nikdy som to netajil, človek si však nemôže vybrať kde sa narodí, no rozhodne si môže vybrať, kde bude žiť. A ja som si už dávno vybral Staré Mesto. V Bratislave žijem 30 rokov, z toho 20 rokov v Starom Meste.

Pri ohlásení kandidatúry ste vyzvali protikandidátov, aby v kampani nepoužívali vonkajšiu reklamu, čiže bilbordy, či tzv. citylighty. Prečo?

- Celé štyri roky vo funkcii bojujem s vonkajšou reklamou. A to nielen rečami, ale aj konkrétnymi krokmi. Postupne sa nám podarilo odstrániť všetky trojnožky na chodníkoch v správe mestskej časti a napokon aj všetky bývalé telefónne búdky, ktoré boli využívané ako reklamné nosiče. A môžete mi veriť, že to nebol ľahký boj, pretože majiteľmi týchto reklám sú veľmi vplyvní ľudia. Tieto reklamy špatia naše mesto a preto som sa rozhodol, že ich nebudem nijako podporovať. Preto som vyzval aj všetkých protikandidátov, aby sa v kampani zdržali týchto nosičov, ak im záleží na tom, v akom prostredí žijeme.

Čo považujete za svoj najväčší neúspech, alebo zlyhanie vo funkcii?

- Nehovoril by som o neúspechu, ale skôr o poučení z poznania niektorých komunálnych politikov, ktorí pred verejným záujmom uprednostňujú svoje ego. Za všetky spomeniem skúsenosť z rekonštrukcie Židovskej ulice a nezmyselnú hystériu pri úprave otváracích hodín. Obe témy som v dobrej viere delegoval na svojho vtedajšieho zástupcu pána Boháča. Dnes viem, že  v obidvoch prípradoch zlyhal. V prvom prípade som prišiel s vlastným návrhom mechanizmu otváracích hodín, ktorý funguje doteraz. V druhom prípade som opravu chodníka na Židovskej zaplatil z vlastného platu, aby za to nijako netrpeli Staromešťania. V budúcnosti sa pri delegovaní právomocí poučím.

Akú máte víziu do ďalšieho volebného obdobia, ak by ste boli zvolení za starostu Starého Mesta?

- Ako som už spomínal, chcem dokončiť výstavbu domu opatrovateľskej služby na Palárikovej ulici, vyriešiť parkovací systém a vybudovať nultý, resp. centrálny vnútorný okruh, ako majú napríklad vo Viedni. Ten uprednostní verejnú dopravu, chodcov a cyklistov a naopak, zníži počet áut v meste. A na záver budem otvorený, rád by som zabránil nástupu do funkcie starostu ľuďom, ktorým nejde o dobro Staromešťanov, ale iba o to svoje. Pevne verím, že si každý obyvateľ našej mestskej časti všimol aspoň niektoré zmeny, ktoré sa mi podarili a Staromešťania budú naďalej na prvom mieste.