Som tu pre Staromešťanov, nie pre politické strany

Nezávislý kandidát na starostu Starého Mesta v rozhovore pre najnovšie vydanie Bratislavského kuriéra.

Radoslava Števčíka poznajú Staromešťania dlhé roky ako novinára a šéfredaktora Staromestských a neskôr Bratislavských novín. Po takmer dvadsiatich rokoch odhaľovania a riešenia problémov Bratislavy a Starého Mesta  z pozície aktívneho novinára a občana sa rozhodol, že sa pokúsi zlepšiť  život v Starom Meste ako starosta mestskej časti. O kandidatúre na prvého nezávislého starostu Starého Mesta sme sa zhovárali s Radoslavom ŠTEVČÍKOM.


Prečo ste sa ako šéfredaktor a vydavateľ úspešných miestnych novín rozhodli vstúpiť do komunálnej politiky?

- Práca novinára, ktorý sa venuje samospráve a životu v centre mesta, ma vždy napĺňala a uspokojovala, pretože aj vďaka Staromestským a neskôr Bratislavským novinám sa nám podarilo za uplynulé dve desaťročia zlepšiť život v Starom Meste. Pomenovávali sme problémy, ale aj ponúkali ich riešenia. Aj vďaka tomu sa podarilo pred viacerými rokmi otvoriť Grassalkovichovu záhradu pre verejnosť. Dnes je to pre väčšinu z nás samozrejmosť, ale nebyť tlaku novín, možno by to doteraz nebola Grassalkovichova, ale uzavretá Prezidentská záhrada. Podobne sa nám podarilo presvedčiť vedenie mesta, aby zaviedla Bratislavskú mestskú kartu, ktorá by zvýhodnila obyvateľov mesta pred tými, ktorý v meste žijú len prechodne, využívajú výhody života v Bratislave, ale mestu prakticky nič nedávajú. Tak som sa vlastne dostal pred ôsmimi rokmi do komunálnej politiky, keď som bol štyri roky poslancom staromestského miestneho zastupiteľstva. Podnetom pre kandidatúru vtedy pre mňa boli susedia z nášho domu, kde som vyše 10 rokov predsedom spoločenstva vlastníkov. Poznali moju prácu pri správe nášho bytového domu a nahovorili ma, aby som sa pokúsil zmeniť veci nielen na našej ulici, ale v celom Starom Meste. Ako nezávislý poslanec som však zistil, že jeden človek v miestnom zastupiteľstve toho veľa zmeniť nemôže. Napriek tomu som prispel k riešeniu viacerých problémov. Pripravil som koncepciu parkovania v Starom Meste, ktorá platí dodnes. Podieľal som sa na príprave žaloby na určenie neplatnosti dvadsaťročnej nájomnej zmluvy s BPS, pripravil som návrh všeobecne záväzného nariadenia o regulácii vonkajšej reklamy, presadil som zrušenie povinnosti vlastníkov nehnuteľností starať sa o priľahlé obecné chodníky. Súčasná staromestská samospráva však toto nariadenie okamžite po voľbách zmenila a Staromešťania sú opäť nútení starať sa o staromestské chodníky a sú vystavovaní pokutám za včas neodhrnutý sneh. Teraz som sa rozhodol kandidovať na starostu mestskej časti, pretože som presvedčený, že moja doterajšia práca a skúsenosti sú predpokladom, aby som bol lepším starostom ako všetci ostatní kandidáti.

Podľa všetkého sa o novom starostovi rozhodne medzi vami, novinárom Gáborom Grendelom a súčasnou starostkou Tatianou Rosovou. V čom ste lepším kandidátom?

- Na rozdiel od oboch protikandidátov som neobjavil staromestskú samosprávu pol roka pred voľbami. Súčasná starostka Rosová bola viac ako rok svojho volebného obdobia zároveň poslankyňou Národnej rady SR a samospráve Starého Mesta sa prakticky nevenovala. Po predčasných parlamentných voľbách, keď prišla o poslanecké kreslo, sa ďalší rok snažila zorientovať v samospráve a zvyšok volebného obdobia pracovala najmä na osobnej prezentácii a vôbec neriešila problémy Staromešťanov. Navyše z miestneho úradu urobila útulok pre členov vlastnej politickej strany, ktorí po predčasných voľbách prišli o miesta v štátnej správe. Za štyri roky sa počet pracovníkov staromestského miestneho úradu zvýšil na vyše 170. Obávam sa, že podobný scenár by Starému Mestu hrozil aj v prípade zvolenia podpredsedu strany NOVA pána Grendela, ktorý má podporu ďalších politických strán, ktoré bojujú o prežitie a potrebujú sa postarať o svojich členov. Ja na rozdiel od nich nemám za sebou žiadne stranícke štruktúry, preto som absolútne slobodný a budem sa zodpovedať len Staromešťanom, nie šéfom straníckych centrál. Viem garantovať, že samospráva a miestny úrad bude slúžiť občanom, nie záujmom politických strán a ich sponzorov. Po kauze Gorila sa zmenilo nielen Slovensko, ale aj Staré Mesto. Verím, že staromestskí voliči nebudú slepo voliť kandidátov, ktorých im podstrčia politické strany, ktoré rozkrádajú peniaze daňových poplatníkov. Som alternatívou nezávislosti na politických stranách, ktoré občanov sklamali, za mnou je takmer dvadsať rokov riešenia problémov Staromešťanov, ľudia poznajú moju prácu a vedia, že aj ako starosta budem na ich strane, a nie na strane politických centrál, sponzorov, developerov a pofiderných firiem, ktoré sa potrebujú z obecných peňazí obohatiť.

Aj na kandidátkach politických strán je množstvo kandidátov, ktorí sa prezentujú ako nezávislí. Je to iná nezávislosť, ako tá vaša?

- To nechám na posúdenie voličov. Ja som si poctivo zbieral podpisy Staromešťanov, aby som vôbec mohol kandidovať. Keby ma Staromešťania nepodporili, nemohol by som kandidovať. Aj ja som mal možnosť „skryť sa“ na kandidátku niektorej politickej strany. Ako novinár som však bol vždy nezávislý a takým chcem aj zostať. Nezávislý na politických stranách a závislí len na občanoch. Takmer dvadsať rokov robím noviny pre Staromešťanov. Financujem ich len z reklamy, ktorú v novinách uverejňujeme. Za ten čas sme zažili ťažšie aj lepšie roky. Noviny však napriek všetkým  peripetiám vychádzajú a zostávajú nezávislé. Taký som aj ja. Som tu pre Staromešťanov, nie pre politické strany a ich sponzorov. Považujem napríklad za absurdné, ak niekto štyri roky kritizuje súčasnú starostku a potom vo voľbách kandiduje za jej volebnú koalíciu. Je to nedôveryhodné. Takíto ľudia prestávajú byť nezávislými, aj keby si to napísali na čelo.

Vašim volebným sloganom je, že Staré Mesto vrátite Staromešťanom. Komu teda podľa vás Staré Mesto patrí?

- Ako som už naznačil, celá staromestská samospráva je v súčasnosti v rukách jednej politickej strany. Miestny úrad nerieši problémy Staromešťanov, ale všetkých ostatných. To sa musí zmeniť. Samospráva je odvodená od toho, že mestskú časť si obyvatelia spravujú sami prostredníctvom volených zástupcov. To sa však, žiaľ, nedeje. Zmeniť to môže len nezávislý starosta, pretože politické strany voličov sklamali.