Nikdy sa nevzdávam

Ja osobne som nesúperil s ostatnými, ale predovšetkým sám so sebou...

Staromestská samospráva mala na štarte tohtoročného bratislavského polmaratónu prvýkrát svojho zástupcu. Vôbec prvý polmaratón v živote, teda 21,098 km, sa rozhodol odbehnúť starosta Starého Mesta Radoslav Števčík. Deň predtým absolvoval som synom Frederikom minimanimaratón v dĺžke 4,2 km.
„Zabehnúť vo veku 48 rokov svoj prvý polmaratón bola pre mňa obrovská výzva. V sobotu sme spoločne so synom odbehli minimaratón a bol to pre mňa taký tréning pred nedeľným polmaratónom. Vždy som obdivoval bežcov na dlhé trate, šprint má tiež svoje čaro, ale inšpiroval má výrok Emila Zátopka, ktorý raz povedal: Ak chceš niečo vyhrať, behaj stovku, ak chceš niečo zažiť, behaj maratón. Musím potvrdiť, že ten polmaratónsky beh bol pre mňa obrovským zážitkom. Je to ako v živote, chvíľu sa vám beží výborne, potom prídu aj krízy. Dôležité je však nevzdať sa. A ja sa nikdy nevzdávam, bojujem až do konca. Aj preto som hrdý, že som práve v Bratislave odbehol svoj prvý polmaratón,“ vyznal sa starosta Radoslav Števčík.

V minulosti starosta hrával aktívne basketbal, naposledy za bratislavský Inter, november 1989 však zmenil jeho život a so súťažným športom skončil. „Je veľký rozdiel medzi kolektívnym športom, ako je basketbal, kde ste súčasťou tímu, a vytrvalostným behom, kde ste odkázaný len a len na seba a svoje schopnosti. Napriek tomu, že na štarte nás stáli tisíce, každý bežal len za seba. Ja osobne som nesúperil s ostatnými, ale predovšetkým sám so sebou, potreboval som sa presvedčiť, že na to mám, že tých 21 kilometrov som schopný odbehnúť,“ povedal ďalej Radoslav Števčík.

Tento rok v rámci Bratislava Marathon absolvovala 4,2 km dlhú trať Senior run & walk - Beh dobrých ročníkov - aj skupina staromestských senioriek. Dokázali sebe aj ostatným, že na to stále majú. V nedeľu potom v úlohách dobrovoľníčok rozdávali v cieli polmaratónu a maratónu bežcom ovocie a občerstvenie. A práve staromestské seniorky ako prvé v cieli gratulovali staromestskému starostovi k absolovaniu polmaratónu. „Veľmi ma to potešilo, že ma práve naše aktívne dámy z klubu na Gaštanovej privítali v cieli. Obdiv patrí aj im, veď odbehnúť desatinu maratónu tiež nie je vo vyššom veku samozrejmosť. Želám im aj sebe ešte veľa odbehaných kilometrov,“ dodal starosta Števčík.