Mýty a fámy o starostovi Radoslavovi Števčíkovi

Najmä pred nadchádzajúcimi voľbami sa opäť rozvírila špirála mýtov a fám o mojej osobe. Tie najväčšie lži som sa aj touto cestou rozhodol uviesť na pravú mieru.

„Števčík v roku 2014 kandidoval s tichou podporou Smeru“ - LOŽ!

PRAVDA: Vo voľbách v roku 2014 som kandidoval ako nezávislý kandidát. Pred voľbami ma nepodporila žiadna politická strana či hnutie, ani mi nevyjadrila podporu. Deň po skončení volieb sa ku mne prihlásil predseda strany Smer-SD Robert Fico. Pred voľbami ani po voľbách som sa s ním nestretol a nikdy som žiadnu podporu Smeru-SD neprijal. Deň pred volebným moratóriom som bol na stretnutí s občanmi v reštaurácii Štefánka, kde vraj boli aj niektorí staromestskí členovia Smeru. To sa však nedá považovať za podporu ani pri veľmi veľkej miere fantázie. Rovnako tak aj v týchto voľbách kandidujem ako nezávislý kandidát a pre istotu som už niekoľkokrát vyhlásil, že sa neuchádzam o podporu politických strán a hnutí, osobitne odmietam podporu strany Smer-SD. Pred voľbami aj po voľbách. Strana Smer-SD má v nadchádzajúcich voľbách vlastného kandidáta - svojho dlhoročného člena Martina Borguľu. Ja sa opäť uchádzam o podporu všetkých obyvateľov Starého Mesta bez ohľadu na ich politické či stranícke sympatie.

„Števčík zbabral revitalizáciu povrchu na Židovskej ulici“ - LOŽ!

PRAVDA: Židovská ulica bola dlhé roky v nevyhovujúcom stave. Skupina architektov na čele s vtedajším vicestarostom Ing. arch. Ľubomírom Boháčom prišla s návrhom, ako ju vynoviť. Problémom jeho projektu však bol výber nevhodnej dlažby, ktorá sa lámala a v zimných mesiacoch sa na nej ľudia šmýkali. Preto som sa rozhodol, že tento problém vyriešim bez toho, aby som zaťažil rozpočet mestskej časti - za vlastné peniaze som nechal vymeniť dlažbu, aby ma nikto neobviňoval z mrhania staromestských financií. Oslovil som renomovaného architekta Igora Marka, ktorý bol pre mňa garanciou, že nová dlažba bude bezpečná a funkčná. Dnes je zo Židovskej ulice plnohodná pešia zóna s kvalitným povrchom. Okrem výmeny dlažby na Židovskej ulici pribudli nové smetné koše, nová zeleň a s jej vzhľadom a funkčnosťou sú spokojní obyvatelia ulice ako aj návštevníci.

„Števčík chcel všetky krčmy zatvoriť o 22. hodine“ - LOŽ!

PRAVDA: Na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR z decembra 2015 stratili platnosť niektoré ustanovenia nariadenia o pravidlách času predaja obchodu a služieb na území mestskej časti. Súd rozhodol, že individuálne rozhodnutia starostky o osobitnej prevádzkovej dobe po 22.00 h sú protizákonné. Keďže hrozilo, že niektoré reštaurácie a bary budú musieť zavrieť o 22.00 h, vtedajší vicestarosta Ľubomír Boháč pripravil nový návrh nariadenia o otváracích hodinách. Ten podporila väčšina poslancov miestneho zastupiteľstva (starosta nemá hlasovacie právo) a následne sa rozbehli protesty prevádzkovateľov reštaurácií a služieb. Tento návrh som ako starosta nepodpísal ako nezákonný, pretože ukladal prevádzkam povinnosti nad rámec zákona. Následne som v spolupráci s občanmi a prevádzkovateľmi reštaurácií a barov pripravil nový kompromisný návrh nariadenia, ktorí poslanci schválili a platí bez problémov dodnes. Vtedajšieho vicestarostu som požiadal, aby vyvodil politickú zodpovednosť a po troch dňoch z funkcie odstúpil.

„Števčík svojvoľne odstránil zo »Šafka« kontajnery“ - LOŽ

PRAVDA: Projekt desiatich lodných kontajnerov Dany a Olivera Kleinertovcov, ktorý realizovali pred voľbami v roku 2014 v parku na Šafárikovom námestí, sa stretol s odporom obyvateľov okolitých ulíc. Ako sa ukázalo, občianske združenie zastúpené Danou Kleinert nemalo právny vzťah k pozemku, pričom sa opierali o „súhlas“ bývalej starostky Tatiany Rosovej, ktorý mu dala dodatočne tri dni pred mojim nástupom do funkcie bez toho, aby ho schválili poslanci miestneho zastupiteľstva. Navyše ho bývalá starostka v rozpore so zákonom oslobodila od platenia miestnych daní, čo je výsostné právo poslancov. Keďže v týchto kontajneroch dochádzalo k podnikateľskej činnosti, príslušný referát miestneho úradu vyrúbil združeniu Dany Kleinert miestnu daň za užívanie verejného priestranstva. Zákonný postup úradu odobrila svojim rozhodnutím aj Finančná správa SR. Keďže prevádzka kontajnerov obťažovala obyvateľov okolitých ulíc, ešte pred voľbami som im sľúbil, že v prípade môjho zvolenia za starostu budem hľadať iné umiestnenie kontajnerov, napríklad pod Mostom SNP, kde pôvodne plánovali Kleinertovci svoj kontajnerový projekt realizovať. Park na Šafárikovom námestí sme kompletne vynovili a dnes je tam nový Landererov park, ktorý si okamžite získal priazeň obyvateľov z okolia a návštevníkov. Súčasťou parku je nové detské ihrisko, viac zelených plôch, oplotený výbeh pre psov a nové miesto na príjemný oddych.

„Števčík vyhnal z Medickej záhrady festival Cirkul’art“ - LOŽ!

PRAVDA: Festival nového cirkusu Cirkul’art mal svoje miesto v Medickej záhrade na základe rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu v Bratislave a súhlasu mestskej časti Staré Mesto. Z pôvodných troch dní však požiadavka na užívanie záhrady narástla najskôr na 5 dní, neskôr na 10 dní. Medická záhrada už bola pre Cirkul’art primalá a dva roky sme o tom s organizátorom festivalu hovorili. Pamiatkari súhlasili s konaním festivalu v Medickej záhrade iba v roku 2011, všetky ďalšie ročníky sa v záhrade, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, uskutočnili bez ich súhlasu. V roku 2016 bol festival v Medickej záhrade naposledy, Staré Mesto nesúhlasilo s predĺžením jeho trvania na 5 a viac dní, festival preto po troch dňoch pokračoval v Starej tržnici. Proti konaniu festivalu a hromadných podujatí v Medickej záhrade boli aj miestni poslanci z komisie životného prostredia.  Ak by zostal zachovaný pôvodný koncept trojdňového festivalu, mohol sa v Medickej záhrade konať aj naďalej. Organizátorom to však bolo málo a chceli stále viac a viac dní. V roku 2017 preto metskú časť o povolenie nepožiadali. Rovnako neprijateľná bola aj požiadavka, aby bol počas festivalu do záhrady platený vstup, čo by vylúčilo značnú časť návštevníkov záhrady, ktorí si sem chodia oddýchnuť a relaxovať. Určite vhodnejším miestom by bol Sad Janka Kráľa, či iné verejné priestranstvo v Bratislave. Organizátori sa rozhodli Cirkul’art zorganizovať v Stupave.

„Števčík sa odsťahoval do luxusnej vily v Rakúsku“ - LOŽ

PRAVDA: Nikam som sa neosťahoval, stále bývam s manžekou, 15-ročným synom a šiestimi chrtmi v byte na štvrtom poschodí na Vajanského nábreží. Každé ráno po 6.00 h nás môžete stretnúť na nábreží na prechádzke so psami. Pred vyše dvoma rokmi som predal  spoločnosť, ktorá vydáva Bratislavské noviny, a kúpil som si v Rakúsku sedemdesiatročnú víkendovú chalupu, kam chodievame s rodinou občas víkendovať, a prežil som tam aj časť letnej dovolenky. V okolí majú chalupy aj iní Bratislavčania. Manželka tam navyše pripravovala na pretekársku sezónu nášho ruského chrta, ktorý sa nám za to odmenil mimoriadnym úspechom na majstrovstvách Európy v coursingu chrtov v Dánsku, kde spomedzi 38 štartujúcich barzojov získal titul vicemajstra Európy. Každú noc však, na rozdiel od iných kandidátov či kandidátok, spávam s tou istou ženou v tej istej posteli v tom istom byte na Vajanského nábreží.