Aj Staromešťania majú právo na pokojné bývanie

Ako starosta Starého Mesta urobím všetko preto, aby bolo právo každého obyvateľa mestskej časti na pokojné bývanie rešpektované.

Bývanie v Starom Meste už nie je to, čo bývalo. Najmä v posledných rokoch sa z pokojných obytných zón stali rušné ulice s množstvom hluku, ktorý je najmä po večeroch a cez víkendy stále ťažšie znesiteľnejší. Súčasné vedenie Starého Mesta sa snaží Staromešťanov presvedčiť, že tak je to správne, že do Starého Mesta sa vracia život. Opak je však pravdou. Práve pre nebývalý hluk na uliciach mestskej časti mnohí z centra mesta odchádzajú a bytové domy prestávajú slúžiť na bývanie. Ukážkovým prípadom je pešia zóna, kde zostali bývať len najväčší skalní. Postupne sa tento fenomén presúva aj do ďalších staromestských ulíc.

Osobitnou kapitolou sú pouličné aktivity, ktorým holduje súčasná starostka Starého Mesta. Hviezdoslavovo námestie je štyri mesiace v roku dvanásť hodín denne veľkou diskotékou a sťažností obyvateľov námestia pribúda. Staromestská samospráva tú opäť plánuje otvoriť klzisko, ktorého prevádzku dopĺňa celodenná diskotéka. Akoby sa nedalo korčuľovať bez zbytočných decibelov. Keď sa obyvatelia z Hviezdoslavovho námestia sťažovali priamo u starostky, tá ich odbila s tým, že nech si zvykajú. Veď žijú v centre mesta a hluk k tomu podľa nej patrí. Nedávno na tomto najnoblesnejšom námestí samospráva zorganizovala pivný festival, ktorý sprevádzal niekoľkohodinový koncert rockových skupín. Ako keby sa pivo nedalo piť aj bez reprodukovanej hluku reproduktorov.

To, čo samospráva pácha na vlastných obyvateľoch, si nedovolia v žiadnej inej metropole. Namiesto toho, aby bránila právo Staromešťanov na pokojné bývanie, organizuje tu podujatia, ktoré rozhodne nie sú v záujme obyvateľov mestskej časti. Namiesto toho, aby samospráva strážila nočný pokoj Staromešťanov, neraz sa stavia na stranu prevádzkovateľov prevádzok s hlučnou hudobnou produkciou. Príkladom je donedávna tichá Medená ulica, kde za posledné dva roky vznikli dve takéto prevádzky. Jedna dokonca v budove miestneho úradu. Pokojné bývanie Staromešťanov sa tu razom zmenilo doslova na utrpenie. Najnovšie prišli o pokojné spanie aj obyvatelia Laurinskej a Gorkého ulice. Z kníhkupectva na Laurinskej ulici sa stal Urban Space, kde sa organizujú hudobné koncerty a festivaly. Hluk sa do noci rozlieha po širokom okolí. Už niekoľko rokov trpia obyvatelia Palisád. Cez deň je to jedna z najrušnejších ulíc v meste, prečo by však mali trpieť aj večer a v noci. V kaviarni v budove bývalej nemocnice sa pravidelne organizujú hlučné koncerty, ktorých hluk obťažuje obyvateľov okolitých obytných domov. Neraz trvajú do neskorých nočných hodín, akoby pre nich prevádzková doba a nočný pokoj neplatili.

Rovnaký problém majú aj obyvatelia Hurbanovho námestia. Hluk tunajších prevádzok nekončí o 22. hodine, ale ruší ich spánok aj do neskorej noci. Tento rok sa skončilo aj pokojné bývanie obyvateľov Alžbetínskej, Gajovej a Dobrovičovej ulice. Starostka bez ich vedomia premenila časť parku na kontajnerové mestečko, ktorého nájomníci chcú žiť najmä večer. nezavrú sa do kontajnerov, ale chcú sa zabávať na verejnom priestranstve. Ani pre nich neplatí prevádzková doba a nočný pokoj. Kam majú ísť spať deti a ich rodičia, ktorí na druhý deň idú do práce? To sa majú všetci Staromešťania odsťahovať?

Niekto si môže povedať, že jeho sa to netýka, že je to problém len niekoľkých ulíc. Omyl. To, čo bolo pred niekoľkými rokmi problémom ulíc najmä v pešej zóne historického centra, je dnes problémom ďalších ulíc v širšom okolí centra. A zajtra to môže byť aj problémom ulice, kde sa chodí spať so sliepkami. Staré Mesto nie je letovisko, kde sa chodí za zábavou. Je nefér, že obyvatelia z iných častí Bratislavy chodia do centra mesta, aby sa zabavili a potom sa idú vyspať do svojich príbytkov v tichých častiach na periférií. Ani im by sa určite nepáčilo, keby ich susedia rušili večer a v noci nadmerným hlukom.

Sloboda jedných sa končí tam, kde sa začína sloboda iných. Tento princíp akoby v Starom Meste neplatil. Slobodných niektorých vyvolených obmedzuje slobodu ostatných. Pravidlá by mali platiť pre všetkých, žiaľ, v našej mestskej časti to nefunguje. Ak sa Staromešťania sťažujú, samospráva a mestská polícia to vnímajú ako obťažovanie. Vo väčšine prípadov tak ťahajú Staromešťania za kratší koniec, samospráva a polícia im nevedia alebo nechcú pomôcť. Pravidlá musia platiť pre všetkých. Nie je možné tolerovať rušenie nočného pokoja a verejného poriadku. Staromešťania musia mať istotu, že sa ich samospráva v takýchto prípadoch zastane. Že sa postaví na ich stranu a bude brániť ich právo na pokojné bývanie.

Samospráva je tu pre ľudí, nie ľudia pre samosprávu. Pokiaľ to niekto nechápe, nemá čo robiť v samospráve mesta a mestskej časti. Ako starosta Starého Mesta urobím všetko preto, aby bolo právo každého obyvateľa mestskej časti na pokojné bývanie rešpektované. Aby sa dodržiavali zákony a nariadenia mestskej časti, aby bolo Staré Mesto opäť dobrým miestom pre život.